NatVitDay Kolajen Nedir?

NatVitDay Kolajen Nedir?

NatVitDay Kolajen nedir?

Kolajen; vücutta deri, kemik, tendon, ligamentler gibi birçok yapı taşında bulunan bir yapısal proteindir. İnsan vücudunda en çok bulanan proteindir. Kolajen, bağ dokunun oldukça önemli bir bileşenidir. Dokuları yapıştırarak bir arada tutmaya yardımcı olur. Vücudumuzda bol miktarda bulunur. Kolajen farklı dokularda birçok çeşitli göreve sahiptir. Böylelikle vucudumuzun temel bileşenlerinden biridir.

Farkı Kolejen Tipleri Nelerdir?

Vücudumuzda barındırdığımız çok sayıda farklı tipte kolajen molekülü vardır. Bütün bu kolajen tiplerinin başlıca görevi vucudumuzdaki bağ dokusu yapısını desteklemek olsa da her farklı kolajen tipinin özelleşmiş görevleri bulunur. Başlıca kolajen tipleri şunlardır:

Tip 1 kolajen: Vücudumuzda bulunan kolajenin %90’ı Tip 1 kolajendir. Tip 1 kolajenler birbirine sıkıca demetlenen ve iplikçik yapıda bulunan kolajenlerdir. Kemik, deri, tendon, kıkırdak ve diş yapısının kurulmasında görev alırlar.

Tip 2 kolajen: Bu kolajen tipinde kolajen fiberleri, Tip 1 kolajen’e göre daha gevşek yapıdadır. Vucudumuzun eklemlerinde yer alan elastik kıkırdakta bulunur.

Tip 3 kolajen: Vucutumuzun kas yapısı, organları ve damarlarının yapılarının temelinde yer alan kolajen tipleridir.

Tip 4 kolajen: Cildimizin katmanında bulunan kolajen tipidir.

Yaşımız ilerledikçe, insan yaş aldıkça vücutta kolajen üretimi azalır. Vucut daha az kaliteli kolajen üretilir. Bu durumda sonucunda cilt esnekliğini kaybeder. Sonucunda derimizde kırışıklıklar meydana gelir. Kıkırdak dokusumuz da zayıflar ve gücünü yitirir. Yaş aldıkça karşılaştığımız eklem problemleri azalan kolajen miktarıyla ilgilidir.

Vucudumuzda Kolajen Üretimini Arttıran Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

İnsan vücudu için oldukça önemli bir protein olan kolajenin yeterli ölçüde sentezlenebilmesi insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Vitamin C tüketmek, kolajen üretiminde rol oynar. Bu yüzden yeterli miktarda C vitamini tüketmek vucudumuzun kolajen sentezlemesi için önemli rol oynar. Bakır minerali, vucudumuzda üretilen kolajenin düzenlenmesinde görev alır. Kolajenin dokuya gerekli sağlamlığı verebilmesi için gerekli bağ oluşumlarında bakır rol oynar. Dolayısıyla bakırın yeterli miktarda tüketilmesi gerekir.

Kolajen Takviyesi Nelere Fayda Eder?

Kolajen, vücutta oldukça yaygın olarak bulunan bir proteindir ve özelleşmiş çok sayıda farklı alt tipi vardır. Kolajen takviyesi kullananlar, vücutlarındaki kolajen miktarını artırarak daha sağlıklı bir yaşamı hedefler. Kolajen takviyeleri; saç sağlığından kıkırdağa, yüzdeki kırışıklardan kalp hastalıklarına geniş bir yelpazedeki istenmeyen olayları önlemede yardımcı olur.

Kolajen ciltte bol miktarda bulunur. Yaşlanmayla birlikte cildin iç tabakalarında kolajen kaybı meydana gelir, cilt esnekliğini kaybeder ve hasar görmeye açık hale gelir. Elastikiyetini kaybeden ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Cilt yavaş yavaş yaşlı bir görünüme bürünür. Kolajen takviyesi ile cilt esnekliği artar ve cildin nem dengesi düzelir. Cildin derin tabakalarındaki kolajen yoğunluğu artar. Tüm bu etkiler, kırışıklıkları önleyerek cildin genç görünmesini sağlar. Takviyeler, yaşlanma karşıtı etki gösterir. Bu özelliği ile özellikle yüz için sıklıkla kullanılan bir takviyedir. Kolajen serum formundaki takviyeler doğrudan yüz bölgesine uygulanarak cildin sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşmasını sağlanabilir.

Kas yapısının oluşumunda görev alan en önemli moleküllerden biri de kolajendir. Kolajen takviyesi kas kütlesinin artırılmasınında rol oynayabilir. Düzenli olarak dayanıklılık egzersizleri yapan ve kolajen takviyesi alan kişilerde kas kütlesinin normale göre daha çok arttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Yağsız vücut kitlesinin artmasına yardımcı olan bu takviyeler ile daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak mümkündür. Suda kolajen olarak bilinen takviyede; başlıca kolajen olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller de vardır. Toz haline getirilen kolajen, tavsiye edilen ölçülerde sıvı içerisinde karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. İçime hazır hale gelen bu takviyede yoğun olarak bulunan hidrolize kolajen, vücut tarafından kolayca emilir. Taşıma ve kullanımda büyük rahatlık sağlayan bu tür kolajen takviyesini egzersiz esnasında tüketmek, kas kütlesinin artmasına yardımcı olur.

Kolajen, kıkırdak üretimini uyarmaya yardım eden bir proteindir. Kıkırdak, kemiklerin eklemde yer alan uç kısımlarında bulunur ve kemikleri aşınmaya karşı korur. Eklemlerin esnek bir biçimde ve rahatça hareket etmesini sağlar. Yaşlanmayla birlikte azalan kolajen üretimi, kıkırdak dokunun zayıflamasına yol açar. Kıkırdağın zayıflamasına bağlı olarak eklemde yer alan kemikler zarar görür. Eklem yapısı bozulur ve eklemin hareketleri kısıtlanır. Tüm bu süreçler sonucu eklemlerde ağrı meydana gelir. Ağrıyla birlikte eklem hareketleri iyice kısıtlanır. Kolajen takviyeleri sayesinde eklemdeki ağrı azaltılabilir ve eklem katılığında azalma görülebilir. İleri yaştaki kişilerde sık görülen bir eklem hastalığı olan osteoartritin neden olduğu sorunların iyileştirilmesinde takviyeler olumlu etki yapabilir.

Kolajen takviyelerinin kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğuna yönelik çalışmalar da vardır. Takviyelerin düzenli olarak kullanılması; damar tıkanıklığına yol açabilecek yüksek kolesterol, damar sertleşmesi gibi faktörleri iyileştirmede etkili olabilir. Kolajen faydaları arasında damar tıkanıklığının önlenmesi, kalp sağlığına olumlu etki etmesi yer alır. Koroner arter hastalığı, kalp krizi gibi rahatsızlıkların önüne geçebilir. Kolajen hapı gibi çeşitli kolajen takviyeleri kalp sağlığını iyileştirmeye katkıda bulunabilir.

Kolajen saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Saçın yapısını oluşturan temel maddelerden biri olan kolajenin takviyelerle alınması, vücuttan kaybedilen kolajenin yerine konması açısından oldukça önemlidir. Saç köklerinde çeşitli reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan serbest oksijen radikalleri, köklerdeki hücrelere zarar verebilir. Saçların beyazlaması da serbest radikallerin saç üzerindeki etkilerinden biridir. Kolajen, antioksidan gibi davranarak serbest radikalleri ortadan kaldırır. Saç köklerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Saçlarda beyazlaşmanın azalmasına katkıda bulunur. Ayrıca saç köklerini içeren cilt dokusunu koruduğundan yaşlanmayla ortaya çıkabilecek saç güçsüzleşmesi ve dökülmesi gibi olayları engelleyebilir.

NatVitDay kolajen takviyesi içeriğinde bulunan yeterli miktarda kolajen ile ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur.