NatVitDay C Vitamini Nedir?

NatVitDay Ester C Vitamini Nedir?

C Vitamini Nedir?Askorbik asit ve askorbat olarak bildiğimiz C vitamini, yediğimiz gıdalardan alınan bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan bir vitamindir. C vitamini, doku onarımının ve bazı nörotransmitterlerin enzimatik üretiminde görevlendilen bir besindir. Vücuttaki birkaç enzimin çalışması için gereklidir ve bağışıklık sistemi için önemlidir.

C vitamini yapısı gereği suda çözünen bir vitamindir. Vücudumuzun sudan oluştuğunu göz önünde bulundurursak suda eriyen C vitamini vücutta depolanamaz. Vücudumuzun depolayamadığı ihtiyaç dışında kalan c vitamini vücuttan idrar ile atılır. Vücudumuz suda çözünen vitaminlerden çok az miktarda vitamin rezervini tutar. Buna rağmen vücudumuzun bağışıklığını düşürebilecek olası sağlık problemleri önlemek için düzenli olarak ester c vitamini alınması gerekir. C vitamini hangi besinlerde bulunur sorusuna; portakal, çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur diye cevap verebiliriz. Natvitday C vitamini beslenmeyi desteklemek için ek gıda takviyesi olarak da kullanılabilir. C vitamini takviyeleri genellikle içerisinde çinko ve kara mürver maddeleri ile desteklenir.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

C vitamini, bağışıklığımızı artıran süper besin olarak adlandırılır. C vitamini tüketimi gerçekten de bağışıklık sistemimiz için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. C vitamininin birçok diğer faydası vardır. C vitaminin faydaları:

Kronik Herhangi Bir Hastalık Riskini Azaltabilir

C vitamini, vücudun doğal kendini savunma sistemini yani bağışıklık sistemini güçlendirebilen önemli bir antioksidandır. Yapılan araştırmalar, C vitamini tüketen insanın kanındaki antioksidan seviyesinin %30’a kadar arttığını göstermektedir. Bu artış, vücudun iltihaplı hastalıklarla daha iyi şekilde mücadele etmesine yardımcıdır.

Yüksek Tansiyonu Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Yapılan araştırmalar, C vitamininin yüksek tansiyon problemi yaşayan yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kandaki Ürik Asit Seviyelerini Düşürebilir

Gut hastalığı gibi eklemlerde, özellikle ayak baş parmaklarında oluşan iltihaplı şişlik ve ani, şiddetli ağrı atakları yaşatan hastalıklarla ilgili yapılan birkaç önemli çalışma, C vitamininin kanda bulunan ürik asidi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve sonuç olarak gut hastalığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Demir Eksikliğini Önlemeye Yardımcı Olur

Ek takviye olarak alınan C vitamini, demirin gıdalardaki emilimini artırmaya yardımcı olabilir. C Vitamini, vücutta demirin emilmesi ve daha kolay bir forma dönüştürülmesine yardımcı olur.

Natvitday Vitamin C Cilt Sağlığını Destekler

C vitamini, beyaz kan hücrelerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olarak, cildin kendini savunma sistemini güçlendirebilir ve vücutta meydana gelebilecek yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca Ester C vitamini:

  • Yoğun, fiziksel bir egzersiz anında ve eğzersiz yapıldıktan sonra bağışıklık sistemimizin normal fonksiyonunu korunmasına yardım eder.
  • Kan damarlarının fonksiyonu için gerekli olan kolajen oluşumuna yardımcı olur.